Mikotoksyny i azarony są rakotwórcze. Sprawdź, czego należy unikać

Mikotoksyny i azarony są rakotwórcze

Gdy mówimy o toksynach, zazwyczaj myślimy o zanieczyszczeniu środowiska, metalach ciężkich w żywności, resztkach pestycydów w warzywach. Tymczasem te szkodliwe substancje czają się także w naturze i są niemniej groźne. Czy wiesz, że mikotosyny i azarony są także toksyczne dla twojego organizmu. Sprawdź, czego należy unikać.

Zielone fragmenty owoców i warzyw to źródło azaronów

Zapewne nie raz podczas krojenia marchewki widziałaś na niej zielone fragmenty. Nie należy ich spożywać, ponieważ są to rakotwórcze azarony. Występują one we wszystkich zielonych, niedojrzałych fragmentów owoców i warzyw. Krótko mówiąc, nie należy spożywać zielonkawych pomidorów, które normalnie dojrzewają na czerwono, fragmentów marchewki itp.  Azarony są bowiem toksyczne, potrafią latami odkładać się w naszym organizmie, by później o sobie przypomnieć, powodując zmiany nowotworowe. Azarony kumulują się w tkance tłuszczowej naszego organizmu. Niestety, mało kto z nas łączy raka wątroby czy jelita grubego z jedzeniem zielonkawych kawałków marchewki. Na szczęście zielonkawy fragment warzywa, który nie jest dojrzały, wystarczy po prostu odciąć nożem.  Azarony nie przenikają bowiem do dojrzałych fragmentów rośliny.

Mikotoksyny powstają w zapleśniałych produktach spożywczych

Gdy jabłko, chleb czy dżem pokrywa się pleśnią, powinnaś bezwzględnie wyrzucić ten artykuł spożywczy. Wbrew temu, co radzą w niektórych gazetach, nie wystarczy pozbyć się zapleśniałego fragmentu, np. odcinając go nożem czy wyrzucając wierzchnią warstwę zepsutego dżemu. Mikotoksyny, które wytwarzają pleśnie, rozprzestrzeniają się bowiem w całym artykule spożywczym. Jeśli kupujesz kobiałkę truskawek i znajdziesz w niej zapleśniałe owoce, to wyrzucisz musisz wszystkie, gdyż mikotoksyny zdołały się w niej rozprzestrzenić. Mikotosyny, które wytwarzają pleśnie, wykazują zdolność do kumulowania się w organizmie. Odkładają się głównie w tkance tłuszczowej. W miarę upływu czasu mogą prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie wątroby, nerek czy jelit.

Pozbądź się toksycznych oprysków z plonów rolnych

Pamiętaj też o tym, aby dokładnie myć owoce i warzywa, ponieważ we współczesnym rolnictwie bardzo często wykorzystuje się opryski, które zapobiegają namnażaniu szkodników roślin. Niestety, są one toksyczne także dla naszego organizmu. Podobnie działają nawozy, na których rosną te rośliny. Jeśli rolnik nie przestrzega ściśle określonych dawek substancji takich jak pestycydy, herbicydy czy nawozy chemiczne, jego plony mogą okazać się rakotwórcze lub alergizujące. Część pestycydów i herbicydów można pozbyć się z owoców i warzyw, dokładnie je myjąc pod strumieniem bieżącej wody.

PODZIEL SIĘ: