Mikotoksyny – czy mogą spowodować raka?

mikotoksyny
Adrian Lange z Unsplash

Dla wielu nieznane z nazwy ale szkodliwe dla organizmów. Mikotoksyny – czy mogą spowodować raka?

Mikotoksyny

Mikotoksyny to wtórne produkty przemiany materii grzybów pleśniowych. Występują naturalnie a ich szkodliwe działanie ujawnia się już w niewielkim stężeniu. Często występują w ziarnach zbóż, paszach i innych tego typu produktach. Ich spożycie może prowadzić do groźnych zatruć pokarmowych, które są zwane mikotoksykozami. Mikotoksyny mogą mutować, zdarza się że prowadzą do uszkodzeń płodu. Mogą także mieć właściwości rakotwórcze. Zmutowane przez nie geny, powodują zmiany w ludzkim metabolizmie.

Gdzie rozwijają się mikotoksyny?

Grzyby uwielbiają wilgotne środowisko. Dzięki niemu szybciej się rozwijają. Im więcej grzybów pleśniowych, tym więcej trujących mikotoksyn. Znajdziemy je w wilgotnym powietrzu oraz w zbożach czy też innych produktach spożywczych takich jak piwo oraz wino. Skażone mogą być również warzywa czy owoce. Pole zagrożenia dla człowieka jest więc szerokie. Mimo, iż najczęściej, do zatrucia dochodzi poprzez spożycie żywności, także samo wdychanie powietrza może doprowadzić do groźnych dla zdrowia objawów.

Mikotoksyny – czy mogą spowodować raka?

Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju raka, do którego mogą przyczynić się mikotoksyny. Jednak badacze wciąż dociekają tego problemu. Wśród objawów zakażenia mikotoksynami obserwuje się zaburzenia odporności, problemy układu pokarmowego czy nawet zaburzenia krzepliwości krwi oraz utratę przytomności. Mikotoksyny mogą prowadzić do poważnego zatrucia i wrzodów żołądka a nawet śmierci. Często powodują biegunki, bóle brzucha czy choroby wątroby. Leczenie polega na podaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Przy nasilonych objawach należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Mikotoksyny mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą, ale nie muszą przyczyniać się do rozwoju raka. Najlepiej nie dopuścić do zakażenia tymi trującymi substancjami. W tym celu należy przechowywać jedzenie w lodówce, wyrzucać nadgniłe owoce oraz często wietrzyć pomieszczenia.Stosowanie tych zasad pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie i zmniejszenie ryzyka zatruciem szkodliwymi mikotoksynami.

PODZIEL SIĘ: