Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia?

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia
Viktor Talashuk z Unsplash

Smog unoszący się nad miastem to niezbyt przyjemny widok. Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia?

Smog

Mgła zmieszana z dymem, czyli wszelkimi zanieczyszczeniami spalinowymi i przemysłowymi to smog. W wielkomiejskich środowiskach jest bardzo widoczny. Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia tworzą nienaturalne zjawisko atmosferyczne. W jego skład mogą wchodzić różne związki chemiczne takie jak tlenek siarki, tlenek węgla, sadza, aldehydy czy ozon. Substancje te mogą stworzyć razem mieszankę, szkodliwą dla naszego zdrowia. A przecież musimy czymś oddychać, więc bez względu na wszystko trujemy się zanieczyszczonym powietrzem każdego dnia.

Niebezpieczny smog

Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia poprzez swój skład. Liczne związki chemiczne mogą być alergizujące, wywołując astmę, napady duszności, problemy z układem oddechowym, oskrzelami. Takie zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do zmniejszenia masy płodu oraz rozwoju nowotworów i astmy, szczególnie u dzieci. Niektórzy badacze twierdzą, że wdychanie smogu wpływa także na późniejszy rozwój autyzmu u dzieci. Smog najbardziej działa na układ oddechowy, powodując raka płuc. To właśnie na tę chorobę zapada najwięcej mieszkańców terenów, największego stężenia smogu. Kwaśny rodzaj smogu, niszcząc układ krążenia i nasze drogi oddechowe. Co roku hospitalizuje się mnóstwo przypadków z problemami zdrowotnymi, spowodowanymi przez szkodliwy smog.

Oddychamy trującym powietrzem. Każdego dnia wdychamy zanieczyszczenia, które niszczą nasz organizm i zdrowie. Swoim zachowaniem przyczyniamy się do powstawania smogu. Postępując tak w dalszym ciągu, spowodujemy zanieczyszczenia ogromnej skali, którą ciężko będzie zatrzymać, Już dziś zastanówmy się nad tym, co możemy zrobić, aby zadbać o zdrowie naszej planety i czyste powietrze.

PODZIEL SIĘ: