Komu przysługuje materac przeciwodleżynowy, jak go kupić z refundacją NFZ?
Osoby przewlekle chore lub pozostające trwale w pozycji leżącej, ze względu na podeszły wiek, muszą mieć zapewniony komfort i odpowiednią higienę. W tym celu należy dostarczyć leżącemu specjalny materac, zabezpieczające przed powstaniem martwicy tkanek poddanych stałemu uciskowi ciężaru ciała. Funkcję tę pełnią specjalistyczne produkty medyczne, dostępne z dofinansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jakich formalności należy dopełnić, aby pozyskać materac ułatwiający opiekę nad chorym?
Materac przeciwodleżynowy dla celów profilaktycznych
Osoba niepełnosprawna pod względem ruchowym ma trudności z samodzielną zmianą pozycji ciała. W miejscu ciągłej styczności skóry z niezbyt miękkim podłożem powstaje niedotlenienie tkanek. Mogą się pojawić odleżyny, odparzenia a nawet pęcherze. Tego typu uszkodzenia skórne są przyczyną dolegliwości bólowych. Jeśli przy tym powstają otwarte rany, choremu zagraża poważna infekcja. Zapobiec tym obrażeniom może materac przeciwodleżynowy, zbudowany z szeregu komór wypełnionych powietrzem.
Rodzaje materacy stosowanych w profilaktyce i leczeniu odleżyn
- materac piankowy gofrowany – wykonany jest ze sprężystej pianki, naciętej w sposób umożliwiający swobodną cyrkulację powietrza. Zapobiega to powstawaniu odparzeń i odleżyn. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru ciała redukuje dolegliwości bólowe kręgosłupa,
- materac bąbelkowy – składa się z komór, które zasilane są za pomocą pompy powietrznej. Fragmenty materaca unoszą się i opadają naprzemiennie, dzięki temu ucisk na poszczególne partie ciała zmienia się pulsacyjnie, więc zachodzi lepsze ukrwienie wszystkich tkanek. Zalecany dla chorych ze zwiększonym zagrożeniem powstawania odleżyn.
- materac rurowy – umożliwia stałą zmianę punktów podparcia dzięki temu, że ciśnienie w komorach regulowane jest co kilka minut.
Wszystkie materace z tej kategorii, dostępne w Chłonne24 są produktami medycznymi, atestowanymi pod względem obowiązujących standardów. Mogą być stosowane w profilaktyce jak też do wspomagania leczenia odleżyn.
Jak załatwić materac przeciwodleżynowy?
Problemy z dolegliwościami bólowymi powstałymi na skutek konieczności pozostawania długotrwale w pozycji leżącej dotyczą osób niedołężnych, jak też unieruchomionych po zabiegach ortopedycznych. Każdej z tych osób, pod warunkiem że jest ubezpieczona, należy się dofinansowanie z NFZ do zakupu materaca. Materac przeciwodleżynowy może zalecić:
- lekarz pierwszego kontaktu,
- chirurg,
- neurolog,
- ortopeda,
- fizjoterapeuta.
Zlecenie na materac przeciwodleżynowy NFZ można uzyskać podczas osobistej wizyty lub teleporady. W przypadku konsultacji online, wszystkie dokumenty można przesłać za pomocą systemu informatycznego NFZ. Pacjent otrzymuje zwrotnie 13-cyfrowy numer zlecenia, na podstawie którego może kupić odpowiedni dla niego materac. Kwota refundacji wynosi 70% w ramach ustalonego limitu.
Czym się kierować przy wyborze materaca przeciwodleżynowego?
Przy lżejszych stanach pacjentów odpowiedni jest materac piankowy, który łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów. Materace pneumatyczne stosowane są do używania przez chorych z większym stopniem ryzyka – całkowicie niesprawnych lub z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Zwłaszcza materace rurowe są pomocne przy stałej pielęgnacji i łatwe do utrzymania w czystości.
Firma Chłonne24 www.chlonne24.pl oferuje również wiele innych produktów do higieny osób obłożnie chorych. Na stronie firmy można uzyskać też szczegółowe wskazówki jak załatwić materac przeciwodleżynowy oraz zapoznać się ze specyfikacją produktów i instrukcją obsługi. Zlecenie można zrealizować nawet telefonicznie, podając 13-cyfrowy kod oraz PESEL pacjenta.