Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest doskonałym przykładem na to, że jedna substancja może zarówno stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka, jak i sposób na poprawę jego egzystencji (tym razem w wymiarze estetycznym). Czym właściwie jest botulina? Mniej elegancko mówiąc to jad kiełbasiany, wytwarzany przez beztlenowe bakterie. Istnieje kilka rodzajów otulinowej toksyny – w zależności od tego, jakie jest ich stężenie, oraz gdzie są wytwarzane ( możliwe jest wytwarzanie w obrębie gleby, dna morskiego, a także…konserw).

 

Silne działanie toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa wykazuje niezwykle silne działanie. Zatrucie nią może prowadzić np. . do porażenia mięśni (co skutkuje nie tylko paraliżem, ale w skrajnych wypadkach również niemożnością oddychania). Jak może dojść do zakażenia? Najczęściej poprzez spożycie zainfekowanego pożywienia – konserw rybnych, mięsnych, a nawet jarzynowych (które były niewłaściwie przechowywane). Zaniepokoić powinno nas tzw. „wybrzuszone” wieczko. W przypadku zatrucia bardzo istotnym jest, by leczenie podjąć niezwłocznie, i to w sposób kompleksowy.

Skład terapii.

Terapia powinna składać się z płukania żołądka, podania środków przeczyszczających oraz odpowiednich przeciwciał (doustnie lub domięśniowo). W przypadku zakażenia w formie zewnętrznej, może być konieczne leczenie operacyjne, oraz wspomożenie terapii antybiotykami. Toksyna jadu kiełbasianego ma jednak drugie oblicze. Jest stosowana zarówno podczas zabiegów kosmetycznych (w formie iniekcji podskórnych, głównie w obrębie twarzy), jak i jako składnik przeciwzmarszczkowych preparatów pielęgnacyjnych. Odpowiednie stężenie czyni niebagatelną różnicę.

PODZIEL SIĘ: