Jak działają toksyny?
Żywe organizmy są codziennie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, zakażenia bakteryjne a ostatnimi czasy coraz częściej – toksykologiczne. Działanie toksyn zależy zarówno od tego, w jakim stężeniu dostaną się do organizmu oraz od tego, jakiego są one pochodzenia. Toksyny bakteryjne, wytwarzane przez grzyby czy zawarte w substancjach produkowanych przez człowieka (jak pestycydy, metanol, niektóre leki) mogą wpływać nie tylko na pracę układu pokarmowego, ale prowadzić również do uszkodzeń w obrębie układu nerwowego.
Jak toksyny działają na organizm ludzki?
To, jak toksyny wpłyną na pracę wątroby, nerek czy płuc zależy również od możliwości ich wydalenia przez organizm (a więc samoistnego odtrucia). Niektóre toksyny mają szczególną zdolność do gromadzenia się w narządach, przez co ich usunięcie z ciała jest dużo trudniejsze i wymaga specjalistycznej interwencji. Co istotne – również proces kumulacji w narządach może się różnić intensywnością oraz szybkością. Niektóre z toksyn mogą utrzymywać się w organizmie nawet przez kilka lat, przy czym w takim wypadku najczęściej gromadzą się one w układzie kostnym, włosach i paznokciach (zaliczamy tu na przykład metale ciężkie).
Najbardziej szkodliwe toksyny.
Szczególnie toksycznie na organizm działają takie związki chemiczne, które upośledzają bezpośrednio komórki układu oddechowego (siarkowodór, różnego rodzaju cyjanki), oraz uniemożliwiające prawidłowy przepływ krwi i dotlenianie przy jej pomocy organizmu (np. tlenek węgla). Część toksyn może ujawniać swoje działanie od razu – jak wspomniane powyżej, inne – na przykład zawarte w grzybach – mogą atakować znienacka, nawet do kilku godzin po spożyciu feralnego posiłku.